Knjiga Bošnjače, zaboravi ako smiješ Šerifa Bojičića ne samo da je velik i hvale vrijedan poduhvat, već i snažan poziv na suočavanje sa bolnim naslijeđem prošlih godina. Napisana s velikim pažnjom prema detaljima i iskustvima onih koji su prošli kroz najteže trenutke rata, ova knjiga je istovremeno historijski dokument i osobna refleksija autora na zločine koji su počinjeni prema Bošnjacima, posebno u Hercegovini. Njena snaga leži i u tome što se ne zadovoljava samo bilježenjem događaja, već se dotiče dubljih pitanja identiteta, kulture i trajnog traga koji rat ostavlja na zajednicu.
Bojičić piše s izuzetnom empatijom, ne skrivajući težinu emocija i patosa koji neizbježno dolaze sa sjećanjima na strahote rata. On koristi svoje analize da nas podsjeti na zaboravljene ili potisnute aspekte naše prošlosti, ne da bi je ponovo otvarao, već da bismo se, kao društvo, suočili sa njenim posljedicama. Kroz svaku stranicu ove knjige odzvanja poziv na čuvanje kolektivnog pamćenja, ne radi osvetoljubivosti, već kako bi se, kroz istinu, izgradila budućnost u kojoj se ne ponavljaju isti zločini.
Za Bošnjake u Hercegovini, čije su zajednice tokom rata doživjele specifičnu vrstu nasilja i marginalizacije, ova knjiga ima poseban značaj. Njena vrijednost nije samo u analizi zločina i patnje, već i u tome što se bavi pitanjem sjećanja i njegove uloge u postratnom društvu. Bojičić nam nudi ne samo sliku prošlosti, već i putokaz za suočavanje s njom.
Knjiga je stoga korisna ne samo kao historijski zapis, već i kao edukativni alat za mlade generacije, koji možda nisu svjesni sve dubine ratnih posljedica i značaja očuvanja istine. Kroz njene stranice, Bojičić nam pokazuje da zaborav nije opcija, jer bi time izbrisali ne samo prošlost, već i šanse za pravednu budućnost.
Ova knjiga je dragocjena, i to ne samo za Bošnjake Hercegovine, već i za sve nas. Nudi važno svjedočanstvo, poziv na dijalog, i, prije svega, na odgovornost prema budućnosti, izgrađujući mostove između onoga što je bilo i onoga što bi moglo biti. Preporučujem je svakom onome ko želi razumjeti duboku ljudsku patnju i potrebu za pomirenjem.
O autoru
Šerif Bojičić, rođen 19. januara 1957. godine u Gornjoj Bijenji, općina Nevesinje, profesor matematike i bivši vojni oficir, posvetio je svoj život obrazovanju, istraživanju, i očuvanju sjećanja na genocid počinjen nad Bošnjacima Nevesinja tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Bojičić je bio pripadnik Armije RBiH i obavljao ključne dužnosti u vojnoj organizaciji. Nakon rata, posvetio se naučno-istraživačkom radu, posebice dokumentiranju stradanja Bošnjaka Nevesinja kroz različite projekte i publikacije, uključujući ovu knjigu.
Struktura knjige
Knjiga je podijeljena u devet poglavlja, od kojih svako detaljno obrađuje različite aspekte stradanja Bošnjaka u Nevesinju. Pored toga, knjiga sadrži predgovor, uvod, priloge, te recenzije od strane prof. dr. Rasima Muratovića i Šerifa Špage koji ističu značaj djela.
Tematika knjige
Knjiga predstavlja iscrpnu dokumentaciju zločina i stradanja Bošnjaka u Nevesinju tokom agresije 1992–1995. godine. Autor koristi širok spektar izvora, uključujući svjedočenja preživjelih, dokumente, fotografije i statističke analize, kako bi osigurao cjelovit prikaz nevesinjske tragedije.
- Uvod:
- Historijski pregled Bosne i Hercegovine.
- Demografski podaci o Bošnjacima Nevesinja prije agresije.
- Stanje u Nevesinju neposredno prije početka rata.
- Nepresuđeni genocid nad Bošnjacima Nevesinja:
- Dokumentacija o ubistvima, protjerivanjima i zločinima počinjenim u različitim naseljima.
- Analiza stradanja 307 Bošnjaka tokom 1992. godine i njihove demografske strukture (starosna, spolna, obrazovna).
- Pritvori, zatvori i logori:
- Opis 18 pritvorskih i logorskih objekata kroz koje je prošlo 493 osobe.
- Svjedočanstva o mučenjima, nehumanim uvjetima i silovanjima.
- Masovne grobnice:
- Detalji o 22 masovne grobnice i procesu ekshumacija.
- Podaci o ulozi Federalne komisije za nestale osobe u otkrivanju i identifikaciji žrtava.
- Zločini nad imovinom:
- Evidencija uništene i opljačkane imovine Bošnjaka.
- Podaci o uništenim domovima, vozilima i poljoprivrednim resursima.
- Urbicid nad vjerskim objektima:
- Uništavanje 20 vjerskih objekata (džamija, mesdžida, mekteba) od strane srpskih snaga.
- Rekonstrukcija i obnova ovih objekata nakon rata.
- Samostalni bataljon “Nevesinje”:
- Organizacija odbrane Bošnjaka kroz Patriotsku ligu, Teritorijalnu odbranu i Armiju RBiH.
- Ključne vojne operacije u kojima su učestvovali Nevesinjci.
- Da se ne zaboravi:
- Spomen-obilježja podignuta u znak sjećanja na poginule i ubijene.
- Značaj kulture pamćenja za buduće generacije.
- Svjedočanstva i presude:
- Izjave preživjelih, presude za zločine i analiza odgovornosti.
Analiza i značaj
Bojičić svojim djelom pruža ne samo historijski prikaz stradanja, već i edukativni alat za razumijevanje genocida i njegovih posljedica. Knjiga ukazuje na važnost suočavanja sa prošlošću i očuvanja sjećanja kroz dokumentaciju i kulturu pamćenja. Autor argumentira da zločini ne smiju biti zaboravljeni, kako bi se spriječilo njihovo ponavljanje.
Zaključak
“Bošnjače, zaboravi ako smiješ” je monumentalno djelo koje na 758 stranica predstavlja snažan dokaz o genocidu nad Bošnjacima u Nevesinju. Ovo djelo ostaje kao trajni spomenik žrtvama i kao podsjetnik na važnost pravde, odgovornosti i sjećanja.
Iz recenzija
Prof. dr. Rasim Muratović
Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava
Univerzitata u Sarajevu
Recenzija rukopisa Šerifa Bojičića Bošnjače, zaboravi ako
smiješ
Po Bosni su se mijenjali banovi, kraljevi, paše, veziri, premijeri i predsjednici, ali ovakve vrste još nismo vidjeli. Ovom bi se rečenicom mogao opisati rukopis Šerifa Bojičića Bošnjače, zaboravi ako smiješ.
Dugo smo čekali rukopis koji će sistematično, temeljito i istinito opisati zločine počinjene nad Bošnjacima u nevesinjskom kraju između 1992. i 1995. godine. I evo ga, Šerif Bojičić, neposredni svjedok genocida, svjedoči kroz ovaj rukopis na način koji je dirljiv i istinski. Njegova priča, ujedno i priča svih nas, nosi jasnu poruku – ne smijemo zaboraviti.
Rukopis sakuplja obimne dokaze o zločinima počinjenim u Bakračuši, Biogradu, Borovčićima, Brataču, Donjoj i Gornjoj Bijenji, Nevesinju, Hruštima, Kifinom Selu, Kljunama, Kovačićima, Kruševljanima, Laktu, Luci, Odžaku, Plužinama, Postoljanima, Presjeci, Pridvorcima, Rabini, Sopiljima, Trusini i Žiljevu. Na 738 stranica dokumentovano je uništenje života, domova i zajednica.
Bojičić je sakupio podatke o ubijenim Bošnjacima – imena, prezimena, datume, priče – uključujući porodice Demića, Mahinića, Čame, Omerike, Baralije, Čaglje, Ćoriće, Dedoviće, Dugaliće i mnoge druge. Rukopis opisuje masovne grobnice, logore, uništene džamije i kuće, čineći jasnom razmjere zločina.
Dokumenti i izvještaji koje Bojičić prezentira pokazuju da je genocid bio planski čin, orkestriran od strane države, u ovom slučaju Srbije, koristeći vojnu, policijsku i političku aparaturu. Prema Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, zločin genocida uključuje ubistva, silovanja, protjerivanja – ono što su Bošnjaci nevesinjskog kraja tragično iskusili.
Bojičićev rukopis predstavlja i upozorenje. Umjesto da se dželat kazni i stigmatizira, teret se pokušava svaliti na žrtvu. Ova praksa otkriva dublji problem – perverznu inverziju moralnog poretka, gdje se zločin opravdava mitovima, a žrtva prikazuje kao uzrok vlastite patnje.
Genocid nije slučajna pojava, već dio dugotrajnog kontinuiteta. U Nevesinju su Bošnjaci stradali u Drugom svjetskom ratu od četničke ruke, a taj genocidni ciklus se ponovio 1992-1995. godine. Rukopis poziva na introspekciju – Bošnjaci moraju izvući pouke, spoznati sebe i izgraditi snagu kako bi se oduprli budućim pokušajima uništenja.
Rukopis Bošnjače, zaboravi ako smiješ nudi priliku za učenje. Dželati trebaju razumjeti da je zlo uvijek zlo, ma kako ga pokušavali opravdati. Bošnjaci, s druge strane, trebaju shvatiti da zločini nad njima nisu samo djela prošlosti, već i upozorenja za budućnost.
Ova knjiga nas podsjeća da zaborav nije opcija. Podsjeća nas na potrebu izgradnje ekonomske, političke, kulturne i vojne snage, kako se “vječno ponavljanje istog” više ne bi dešavalo
Sarajevo, 23. juli 2024. godine
Recenzija rukopisa “Bošnjače, zaboravi ako smiješ”
Šerif Špago
Šerif Bojičić u svom rukopisu pod naslovom “Bošnjače, zaboravi ako smiješ” pruža sveobuhvatan i dokumentovan prikaz stradanja Bošnjaka Nevesinja tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992–1995. godine. Ovo djelo na 738 stranica donosi svjedočanstva o teškim zločinima koji su kulminirali tokom ljeta 1992. godine, s elementima genocida koji autor precizno naziva “nepresuđenim genocidom”.
Autor metodično prezentira činjenice, svjedočenja, izjave, fotografije i dokumente, izbjegavajući subjektivnost. Ovo čini rukopis jedinstvenim doprinosom kulturi pamćenja, posebice jer se zločini u Nevesinju do sada rijetko pominju izvan medijskih priloga i godišnjih komemoracija. Bojičić detaljno opisuje rušenja, masovna ubistva, torture i silovanja, pružajući ključne dokaze za procesuiranje počinilaca. Izvanredan značaj knjige leži i u podacima o 124 nestale osobe za čijim tijelima se još traga.
Jedno od najvažnijih poglavlja bavi se organizacijom odbrane Bošnjaka Nevesinja, od osnivanja Patriotske lige, preko Samostalnog bataljona “Nevesinje”, do 449. istočnohercegovačke brigade Armije RBiH. Ovi dijelovi su bogato dokumentovani podacima o strukturi jedinica, fotografijama, i borbenim operacijama, uključujući i herojsku deblokadu Mostara i ključne vojne akcije. Istaknuti su likovi komandanta Miralema Juge, Muse Tinjaka i Mirsada Mahinića, čija djela ostaju trajno upisana u historiji odbrane Bosne i Hercegovine.
Značaj za budućnost
Knjiga “Bošnjače, zaboravi ako smiješ” nije samo povijesni zapis, već i moralni poziv za pravdu i opomena za buduće generacije. Svojim doprinosom memorijalnoj kulturi, ona osigurava da sjećanje na žrtve ne izblijedi i da se zločini nikada ne ponove. Autorovo insistiranje na preciznosti i autentičnosti čini ovu knjigu neprocjenjivim izvorom za istraživače i poukom o značaju čuvanja sjećanja na historiju.
Mostar, juli 2024.
Šerif Špago
KOMPLETAN SADRŽAJ KNJIGE
Predgovor 5
- UVOD 9
1.1. Historija Bosne i Hercegovine 9
1.2. Neki rezultati agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 14
1.3. Sta kažu popisi stanovništva 15
1.4. Podaci o porodicama Bošnjaka koje su živjele na području općine Nevesinje do 1992. godine 19
1.5. Stanje u Nevesinju prije agresije 27
- NEPRESUĐENI GENOCID NAD BOŠNJACIMA NEVESINJA 31
2.1. Bakračuša 33
2.2. Biograd 39
2.3. Borovčići 39
2.4. Bratac 45
2.5. Donja Bijenja 46
2.6. Gornja Bijenja 53
2.7. Nevesinje 59
2.8. Hrušta 74
2.9. Kifino Selo 81
2.10. Kljuna 82
2.11. Kovačići 99
2.12. Kruševljani 100
2.13. Lakat 103
2.14. Luka 111
2.15. Odžak – Čanje 117
2.16. Plužine 124
2.17. Postoljani 127
2.18. Presjeka 135
2.19. Pridvorci 153
2.20. Rabina 157
2.21. Sopilja 163
2.22. Trusina 173
2.23. Žiljevo 174
2.24. Zuba 176
2.25. Spolna struktura ubijenih i poginulih osoba 196
2.26. Starosna struktura osoba u vrijeme izvršenja zločina 197
2.27. Bračno stanje osoba u vrijeme izvršenja zločina 198
2.28. Obrazovna struktura osoba u vrijeme izvršenja zločina 199
2.29. Status žrtve u vrijeme izvršenja zločina 200
2.30. Način izvršenja zločina 201
2.31. Vrijeme izvršenja zločina 202
2.32. Boravišni status žrtve u vrijeme izvršenja zločina 203
2.33. Posmrtni ostaci žrtve 204
2.34. Pregled ranjenih osoba 205
- PRITVORI, ZATVORI, LOGORI 207
3.1. Stanica javne bezbjednosti Nevesinje 207
3.2. Stanica javne bezbjednosti Grude 210
3.3. Kućni pritvor 210
3.4. Logor u Bileći 210
3.5. Logor na Borcima 215
3.6. Logor u školi na Zijemljima 218
3.7. Logor „DOM ARMIJE” u Nevesinju 221
3.8. Vlastita kuća kao logor 225
3.9. Logor „Heliodrom” 226
Presuda koja je odredila međunarodni karakter rata 227
3.10. Logor u Čapljini (Prostor fabrike) 234
3.11. Logor u Dretelju 234
3.12. Logor u Gabeli 236
3.13. Logor „Alatnica” u Nevesinju 237
3.14. Logor „Kotlovnica” 246
3.15. Logor u Foči – KPD Foča 249
3.16. Logor u Kalinoviku 250
3.17. Starački dom Trebinje 252
3.18. Široki Brijeg 252
3.19. Pregled pritvorenih, zatvorenih, zatočenih i zarobljenih osoba 253
3.20. Pregled po mjestu zločina 254
3.21. Dobri ljudi u vremenu zla 254
3.22. Jasmina i njena ubijena djeca Ajla i Amar žive u nama 268
Silovanje, druga trijaža 268
Istina o zlu, treća trijaža 269
3.23. Ubili su trudnu suprugu i majku Mušana Šarančića 270
3.24. Izjava Salke Trnovca 278
- MASOVNE GROBNICE 283
4.1. Jama „Borisavac” 283
4.2. Primarna grobnica jama Breza – Dubravka 285
4.3. Masovna grobnica na Bukanjama 288
4.4. Sekundarna masovna grobnica na Kiseru 289
4.5. Masovna grobnica „Korita” – Kokorina 291
4.6. Masovna grobnica Doline – Kušići 293
4.7. Masovna grobnica „Mavrove podine” 295
4.8. Primarna grobnica jama „Lipovača” 297
4.9. Masovna grobnica na Plužinama 301
4.10. Masovna grobnica na Podvornicama u Luci 302
4.11. Sekundarna masovna grobnica „Teleća lastva” 303
4.12. Masovna grobnica u Žiljevu 306
4.13. Masovna grobnica u haremu u Čanju 307
4.14. Masovna grobnica „Rimski bunar” 308
4.15. Masovna grobnica „Štedim” kod Kruševljani 310
4.16. Masovna grobnica u Sopiljskom dolu 311
4.17. Masovna grobnica „Ždrijelo” 312
4.18. Masovna grobnica „Jama Bišina” u Nevesinju 313
4.19. Masovna grobnica u Kifinu Selu 314
4.20. Masovna grobnica „Glavica” u Sopiljima 315
4.21. Masovna grobnica u Sopiljima 315
4.22. Masovna grobnica „Kućine”, rejon Bakračuše 316
4.23. Tabelarni pregled osoba po masovnim grobnicama 317
4.24. Izvod iz Izvještaja PHYSICIANS for HUMAN RIGHTS 318
Consultant Report 1999-011 318
Nevesinje 1 318
4.25. Izvod iz Izvještaja PHYSICIANS for HUMAN RIGHTS 334
Consultant Report 1999-071 334
Nevesinje II 334
4.26. Naša obaveza je da pamtimo, pričamo i zapisujemo 340
- ZLOČIN NAD IMOVINOM U LIČNOJ I DRUŠTVENOJ SVOJINI 341
5.1. Uvod 341
5.2. Podaci o objektima vlasništvo – na korištenju Bošnjaka Nevesinja 342
5.3. Podaci o vozilima, poljoprivrednim i drugim mašinama u vlasništvu Bošnjaka Nevesinja do početka 1992. godine 353
5.4. Podaci o broju grla domaćih životinja u vlasništvu Bošnjaka Nevesinja do rata 356
5.5. Zaštićeni objekti – u državnoj svojini ili vlasništvu pravnih lica koje su koristili Bošnjaci Nevesinja do agresije na BiH 359
5.6. Dom omladine u Sopiljima 363
5.7. Na kraju 364
- URBICID NAD VJERSKIM OBJEKTIMA 365
6.1. Džamija u Odžaku 368
6.2. Džamija u Donjoj Bijenji 369
6.3. Džamija u Kruševljanima 371
6.4. Careva džamija u Nevesinju 372
6.5. Dugalića džamija u Nevesinju 373
6.6. Čučkova džamija u Nevesinju 374
6.7. Džamija u Sopiljima 376
6.8. Džamija u Kljunima 376
6.9. Džamija u Borovčićima 378
6.10. Džamija u Presjeci 379
6.11. Džamija u Žuljima 379
6.12. Džamija u Rabini 381
6.13. Džamija na Bakračuši 382
6.14. Mesdžid u Hruštima 383
6.15. Mekteb u Kruševljanima 383
6.16. Mesdžid u Laktu 384
6.17. Mekteb u Gornjoj Bijenji 384
6.18. Mesdžid u Postoljanima 385
6.19. Mesdžid u Luci 386
6.20. Mekteb u Presjeci 387
- SAMOSTALNI BATALJON „NEVESINJE” 389
7.1. Patriotska liga R BiH 389
7.2. Teritorijalna odbrana R BiH 390
7.3. Borbena aktivnost TO Nevesinje 391
7.4. Ratno predsjedništvo općine Nevesinje 392
7.5. Uključivanje Nevesinjaca u jedinice AR BiH 396
7.6. Samostalni bataljon „Nevesinje” 399
7.6.1. Formiranje Bataljona 400
7.6.2. Deblokada Sarajeva 404
7.6.2.1. Taktička grupa „Visoko” 404
7.6.2.2. Taktička grupa „Igman” 407
7.6.3. Formiranje 49. istočnohercegovačke brdske brigade 413
7.6.4. Aktivnosti Samostalnog bataljona „Nevesinje” do napada postrojbi HVO i HV 417
7.6.5. Deveti maj 1993. godine 417
7.6.6. Mostar bez municije 424
7.6.7. Deblokada Mostara i oslobađanje bjelopoljske kotline 426
7.6.8. 47. brdska brigada 430
7.6.9. Aktivnosti bataljona na liniji odbrane u Livču 434
7.7. Vašingtonski sporazum 440
7.8. Formiranje 49. istočnohercegovačke lahke brigade i njene aktivnosti 441
7.9. Formiranje 449. istočnohercegovačke brdske brigade i njene aktivnosti 444
7.9.1. Formiranje Brigade 444
7.9.2. Operacija „Jezero 94″ 458
7.9.3. Izvod iz izjave zarobljenog vojnika 8. motorizovane nevesinjske brigade VRS 464
7.9.4. Operacija „Jesen 94″ 466
7.10. Formiranje 447. oslobodilačke lahke brigade 473
7.11. Operacija deblokade Sarajeva 475
7.12. Boj „Borašnica 95″ 477
7.13. Boj „Treskavica 95″ 482
7.14. Nova ofanziva jedinica 4. korpusa na Treskavici 482
7.14.1. Put prema Brdima 482
7.14.2. Brda za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu 483
7.14.3. Boj na Brdima 485
7.15. Operacija „Prenj 95″ 492
7.16. Nevesinjci u MUP-u i drugim jedinicama AR BiH 497
7.16.1. Četvrti korpus 497
7.16.2. Akrepi 506
7.16.3. 441. motorizovana Viteška brigada 507
Spisak 728 Nevesinjaca koji su bili pripadnici 441. mtbr „Viteške” 512
7.16.4. 442. brdska brigada 529
7.16.5. Četvrti mješoviti artiljerijski divizion 533
7.16.6. Ministarstvo unutrašnjih poslova R BiH 539
7.16.7. Četvrta muslimanska lahka brigada „Slavna” 546
7.17. Dobitnici ratnih priznanja i odlikovanja 551
7.18. Nisu zaboravljeni 554
7.19. Oni su ostali živi 574
DA SE NE ZABORAVI
8.1. Spomen obilježje u Kljunima 577
8.2. Spomen turbe u Odžaku – Čanju 596
8.3. Spomen turbe u Sopiljima 597
8.4. Spomen ploče u Hruštima 597
8.5. Spomen obilježje u Laktu 598
8.6. Spomen obilježje u Mavrovim podinama 598
8.7. Spomen turbe u Presjeci 599
8.8. Spomen turbe u Borovčićima 599
8.9. Spomen obilježje u Kruševljanima 600
8.10. Spomen obilježje u Štedimu kod Kruševljani 600
8.11. Spomen obilježje u Donjoj Bijenji 600
8.12. Spomen turbe u Postoljanima 601
8.13. Spomen obilježje u Žuljima 602
8.14. Spomen turbe u Rabini 603
8.15. Spomen turbe na Bakračuši 604
8.16. Spomen obilježje na Kiseru 605
8.17. Spomen obilježje na Brdima 605
8.18. Spomen turbe u Mostaru 607
8.19. Spomen ploča Halilu Džemiću 612
8.20. Spomen ploča u Sopiljskom dolu 613
9. IZJAVE, SVJEDOČENJA I PRESUDE
9.1. Svjedočenja u slučaju Krsto Savić i Milko Mučibabić 615
9.2. Za zločine u Hercegovini 25 godina i 3 mjeseca 629
9.3. Krsto Savić osuđen na 17 godina zatvora 630
9.4. Radivoje Soldo osuđen na pet godina zatvora 632
9.5. Odnos društva prema žrtvi i zločincu 633
9.6. Izvod iz Zapisnika na izjavu demobilisanog pripadnika VRS 639
9.7. Svjedočenja u predmetu Kandić i ostali 644
10. PRILOG
Spisak pripadnika 449. ihbbr 661
Prof. dr. Rasim Muratović: Recenzija rukopisa Šerifa Bojičića “Bošnjače, zaboravi ako smiješ” 739
Šerif Špago: Recenzija rukopisa “Bošnjače, zaboravi ako smiješ” Šerifa Bojičića 742
Biografija 745
Izvori i literatura 749
Priredio E.B.